Cesta do Izraele

IZRAEL je stát na Blízkém východě, v oblasti jihozápadní Asie. Leží na východním pobřeží Středozemního moře.  Na severu hraničí s  Libanonem,  na severovýchodě se Sýrií,  na východě s Jordánskem a na jihozápadě s Egyptem (Sinajský poloostrov).

Izrael je malý stát s rozlohou 27 817 km. Celková délka od nejsevernějšího města Metuly po nejjižnější město Eilat má cca 450 km. Největší šířka je kolem cca 106 km.

Země sousedí se třemi moři: Středozemním mořem na západě, s Rudým mořem na jihu a Mrtvým mořem na východě.

V Galileji se nachází sladkovodní Galilejské jezero (nazývané také jako Genezaretské či Tiberiadské), jehož hladina je 212 m pod úrovní Středozemního moře. Jezero je hlavním zdrojem pitné vody pro celý Izrael. 

Nejdůležitější a nejznámější řekou Izraele je Jordán, pramenící na severu na úpatí pohoří Hermon. 
Stát Izrael vznikl 14. 5. 1948, hlavním městem se stal Tel Aviv, hlavou státu je prezident, kterého volí parlament – Knesset, který je zákonodárným orgánem. 

Úředním jazykem je jidiš – novohebrejština (směs starohebrejštiny s německými a slovanskými prvky). Cizinec se snadno domluví anglicky a rusky. 

Většinu populace tvoří Židé, kterých je cca 5,5 miliónů, 2,5 miliónů tvoří Palestinci – převážně muslimové. Přibližně 3,5 % Palestinců jsou křesťané. 

Měna
1 nový šekel (ILS, NIS) = 100 agarotů 

Časový posun
+ 1 hodina

Počasí
Podnebí je v Izraeli subtropické, suché, ve většině roku slunečné až horké, zejména od května do října. V měsících listopad až březen je období dešťů, kdy je průměrná teplota 10 – 15 °C. 

V období duben – květen se teplota pohybuje mezi 24 – 29 °C. Nejvyšší teploty dosahují v červenci a srpnu až k 40 °C. Velmi příjemné je počasí v říjnu a polovině listopadu, kdy se teploty pohybují mezi 25 – 29 °C. 


RADY NA CESTU

Cestovní doklad

Do Izraele je možné cestovat pouze s pasem platným nejméně 6 měsíců po předpokládaném návratu. Děti musí mít pro cestu do zahraničí svůj vlastní cestovní doklad.

Víza

Není potřeba, mezi Českou republikou a Izraelem je od roku 1997 bezvízová dohoda. 

Bezpečnost a kontroly na letišti

Izrael je známý svými přísnými bezpečnostními opatřeními, zajišťujícími ochranu místních obyvatel i návštěvníků země.

Z těchto důvodů dochází na letišti k pečlivým kontrolám a bezpečnostním pohovorům týkajících se pobytu v zemi (doba, místo, důvod pobytu, příbuzní a známí v Izraeli nebo na Palestinských autonomních územích). 

Cestování do Svaté země je bezpečné. Problematická místa (pásmo Gazy) jsou od turistického Izraele izolována a nenavštěvují se. 

K letům do Izraele využíváme služeb leteckých společností ČSA, EL AL, Wizz Air, LOT, SMART WINGS a AUSTRIAN.

Kapesné

Doporučujeme vzít si s sebou US dolary, které jsou ve Svaté zemi běžným platidlem.

Doporučujeme minimální výši kapesného 150 – 200 USD (vhodné je mít co nejdrobnější bankovky).

Měnit peníze doporučujeme v bance či oficiálních směnárnách, peněžní automaty se nacházejí v bankách, hotelích a nákupních centrech. Platí zde platební karty Mastercard a Visa.

Orientační ceny

Ceny potravin v Izraeli:

 • chléb – 5 USD
 • čokoláda – 3-6 USD
 • máslo – 2 USD
 • voda malá – 2 USD
 • voda velká – 4 USD
 • káva – 3 USD
 • zmrzlina – 3-6 USD

Ceny potravin v Betlémě:

 • chléb – 2 USD
 • čokoláda – 1-3 USD
 • máslo – 1 USD
 • voda malá – 1 USD
 • voda velká – 2 USD
 • káva – 2 USD
 • zmrzlina – 1-3 USD

Očkování
Do Izraele není potřeba žádné speciální očkování. 

Zdravotní pojištění
Před cestou si nezapomeňte sjednat cestovní a zdravotní pojištění. Po uhrazení případného lékařského úkonu si pečlivě uschovejte doklad o zaplacení, Vaše pojišťovna jej po vás bude po návratu požadovat.

Pojistit se můžete u své zdravotní pojišťovny nebo se můžete nechat pojistit od nás. Pojištění má CK AWERTOUR spol. s r.o. sjednáno u Union pojišťovny a.s. a vztahuje se v plném rozsahu i na české klienty. 

Zavazadlo
Bezpečně uzavřené zavazadlo je potřeba označit visačkou se jménem a domácí adresou v České republice.

Hmotnost zavazadel na charterových letech

Na charterových letech je maximální povolená hmotnost odbaveného zavazadla

15 kg/osoba. Platí zde způsob sčítání váhy, tj. 2 osoby = 30 kg, 3 osoby = 45 kg atd., přičemž každý cestující má nárok na jeden kus zavazadla. V případě nedodržení povolené váhy nebo počtu kusů zavazadel je možné doplatit za nadváhu nebo další zavazadlo. Povolené limity se mohou u jednotlivých dopravců lišit, stejně tak i ceny za nadváhu zavazadel.

Aktuální váha zavazadla bez příplatku, které je možné vzít do letadla, Vám bude upřesněna v pokynech k cestě, které obdržíte písemně cca 10 dnů před odletem.

Příruční zavazadla na charterových letech

Zavazadla na palubu letadla mají povolenou váhu 5 kg. Osobní doklady, cenné předměty (peníze, mobilní telefony, fotoaparáty, kamery aj.) je třeba uložit do příručního zavazadla. Povoleno je zde převážet léky pro vlastní potřebu nutné na cestu případně na celou dobu pobytu (pokud by jejich převoz v zapsaném zavazadle mohl ohrozit zdraví cestujícího v případě ztráty kufru nebo jeho poškození). Do příručního zavazadla není povoleno umisťovat žádné tekutiny a gely o obsahu větším než 100 ml, ostré předměty (nožík, nůžky, pilník na nehty aj.) potraviny, veškeré nápoje, kosmetiku apod..


Odbavení 
K odbavení je nutné se dostavit tři hodiny před plánovaným odletem. Na letišti obdržíte letenku a palubní lístek. Palubní vstupenku a zavazadlový lístek doporučujeme uschovat pro případnou reklamaci poškozených nebo ztracených zavazadel. 

Odkazy na letiště:

Bratislava: http://www.bts.aero/cestujuci/prakticke-rady/
Katowice: http://www.katowice-airport.com/cs/pro-cestujuci/
Ostrava: http://www.airport-ostrava.cz/cz/page-ke-stazeni/

Doporučujeme vzít s sebou
Oblečení vhodné pro dané roční období, pohodlnou obuv, sluneční brýle, pokrývku hlavy, plavky, boty do vody, plastovou láhev na vodu, ručník na pláž (ručníky z hotelu je zakázáno vynášet). 

Při návštěvě bazilik a kostelů je potřeba mít zahalená ramena, délka kalhot a sukní nesmí sahat nad kolena. 

Velvyslanectví
Adresa velvyslanectví České Republiky: 
Embassy of the Czech Republic, Tel Aviv, Zeitlin St. 23, POBX 16361, tel.: +972-3-6918282, +972-3-6918283, fax: +972-3-6918286, e-mail: telaviv@embassy.mzv.cz 
Nouzová čísla

 • Záchranná zdravotní služba: 101
 • Policie: 100
 • Hasiči: 102

Telefonování
Do ČR je možné prostřednictvím všech českých mobilních operátorů, pro telefonování je potřeba mít aktivovaný roaming. 

Zásuvky
V Izraeli je střídavý proud 220 V / 50 Hz. Od evropských zásuvek se mohou odlišovat, pro tento případ možné použít adaptér. Napájení nabíječek mobilních telefonů, fotoaparátů, holicí strojky lze zapojit bez problémů. 


Proč si rezervovat zájezd u nás?

 • Dostupné ceny pro každého
 • Rezervace zájezdu online
 • Letecká a autobusová doprava


Máte otázky ?

Neváhejte nám zavolat. Jsme tým odborníků na zájezdy rádi Vám ochotně poradíme.

+420 731 626 506

info@awertour.cz